Náš příběh

TEPfactor se po úspěšném zavedení v Dubaji a Polsku rozrůstá do dalších perspektivních zemí. Jeho cesta ale byla trnitá a jako vystřižená z učebnice o tom, jak se v byznysu vyplatí vydržet a neztrácet víru. O téhle cestě si budeme povídat se zakladatelem TEPfactoru Tomášem Chroustem.

Všechno začalo v roce 2004 na dovolené, kde jsme ve dvou párech s kamarádem večer hráli Kiyosakiho deskovku "Cash flow“. Tahle hra přináší zábavnou formou principy podnikání. I když jsem pár pokusů podnikat do té doby měl za sebou, tam jsem si poprvé z jeho knížek uvědomil, že pokud mám do něčeho dát 100%, musí to být něco co mě bude na 100% bavit, říká Tomáš o první idee TEPfactoru. V rámci hry proběhl brainstorm, házely se různé nápady a tenhle Tomášovi zůstal.

Zatímco se přátelé vrátili domů, ve mě to začalo klíčit. Házel jsem nápady na papír, tříbil myšlenky, modeloval jsem, propočítával peníze. Za zhruba půl roku jsem měl plán, vizi, konkrétní návrh, prezentaci. A začal jsem obcházet investory. A poprvé narazil. dodává Tomáš. Přišla srážka s nedůvěrou. Nejčastějšími argumenty bylo, že Tomáš nemá zkušenosti a že jde o projekt a koncept, který tady nikdy nebyl. Pamatuji si, jak mi jeden známý a vlivný investor říká "Na tohle Kolbenky nepřijdou“. A takových schůzek byly desítky a nikdo investovat nechtěl.

Tomáš ale svojí myšlence věřil a rozhodl se pro investování vlastních peněz. Věřil jsem myšlence, dělal jsem všechno pro to, aby to dopadlo, vzpomíná dnes už s úsměvem na přelomové období. Ale ono to nedopadlo. Jediný investor, který sliboval účast na poslední chvíli vycouval a ještě přitom poškodil křehkou reputaci jak projektu, tak Tomáše.

Bylo to v roce 2006 a já zůstal totálně bez peněz, musel jsem nastoupit v korporátu ve finančním sektoru. Dokonce jsem použil i peníze, které si moje partnerka střádala na svatbu. Bylo to prostě fakt all-in,“ vzpomíná Tomáš.

Celou dobu ale po večerech přemýšlel, jak se z toho dostane a jestli se smíří s tím, že umře jako zaměstnanec, nebo jestli si dokáže splnit svůj sen a mít vlastní firmu. Nikdy jsem nebyl spokojený jako zaměstnanec, všechna korporátní pravidla mě svazovala a nedokázal jsem se donutit dělat zbytečnosti. Pak ale přišla hypoteční krize a já jsem v ní ucítil příležitost. Díky rodičům jsem si pořídil půjčku a s kamarádem jsme začali vydělávat na rekonstrukcích bytů (koupit-zrekonstruovat-prodat se ziskem). Začalo to vynášet první větší peníze. V roce 2009 když se narodil syn jsem měl vydělaný první milion, vzpomíná Tomáš na období, kdy byl TEPfactor v šuplíku.

Problémem byla ale nárazovost přeprodávání bytů. Dlouho není k dispozici dobrý byt, pak na jednou jsou potřeba velké peníze na nákup a pak zase dlouhou dobu čekáte na prodej... Když člověk otáčí jeden byt, je to permanentní stres, takovej ten nedobrej. Do roku 2011 jsem si ale vydělal na dva baráky, to docela ušlo.

Pořád tu ale byl projekt, který v téhle době dostal jméno TEPfactor. Aby se mohl TEPfactor narodit, to bych nesměl obracet jeden byt, ale celou bytovku. Prodal jsem tedy oba domy a konečně měl peníze. A řekl jsem si - teď nebo nikdy.

2.2.2012. jsem začal stavět TEPfactor. Pronajal jsem si objekt na Slapech a budoval jednotlivá stanoviště. 28.6.2012 - první návštěvník. S humorem si vzpomínám, jak jsme jeli úplně na dřeň a to co jsme utržili jeden den jsme hned jeli utratit za občerstvení na druhý den. Byl to fakt punk. Už v září jsme ale byli v černých číslech. A už deset let si to pipláme, jako vysněné děcko. Velbloud prošel uchem jehly, nebo jsme ho tam prostě procpali. usmívá se Tomáš.

A jak to bývá, život přináší příležitosti a jde jen o to, chytnout je za pačesy. Jedna zákaznice byla tak nadšená, že nás oslovil její bratr, který má příbuzné v Dubaji a zamiloval se do představy, že by tam TEPfactor byl. A my jsem si řekli - lets go! V létě 2017 jsem jel do Dubaje na první obhlídky. V prosinci jsem jel položit první cihlu a v květnu 2018 jsme otevřeli. Od prvního okamžiku si to dubajci zamilovali. Bylo to pro ně nové, neotřelé, nebyli zvyklí se takhle bavit. Od prvního měsíce jsme tak byli v černých číslech a rok od otevření jsme dostali ocenění od prestižního časopisu "Whats on" za nejlepší zábavní atrakci Dubaje.

Těsně po Dubaji začala expanze do Polska, konkrétně do Varšavy a to z poměrně pikantních důvodů. Tomáš už v roce 2015 koupil pozemek v Mikulově a chtěli tam stavět další TEPfactor s cílem přilákat rakouskou klientelu. Už od roku 2015, kdy jsme koupili v Mikulově parcelu, tak jsme chtěli stavět. Do dneška nemáme stavební povolení. Je neuvěřitelné, jak tady věci trvají dlouho. To dobře dokresluje, jaký jsme měli pocit, že se to u nás nehýbe a jestli budeme chtít růst, musíme ven. Takže v roce 2019 jsme otevřeli Varšavu.

Je rok 2022 - a jak dobře chápete z tohoto příběhu, víte, že tady to rozhodně nekončí. Chceme otevřít dalších deset poboček různě po světě. A nabízíme lidem možnost stát se součástí tohoto příběhu. A věřím, že to bude velká jízda. uzavírá Tomáš.

Chci vědět více

Odesláním formuláře souhlasím se zásadami zpracováním osobních údajů